Wyjątkowe potrawy w Kochanówce

Cepliny

Cepeliny to narodowa potrawa litewska, składająca się z knedli ziemniaczanych nadziewanych przyprawionym mięsem mielonym. Pierogi są tradycyjnie dość duże, podaje się je z boczkiem, skórkami wieprzowymi i sosem na bazie kwaśnej śmietany i mleka po ugotowaniu w dużej ilości osolonej wody.

Nazwa potrawy pochodzi od nazwiska Graffa von Zeppelina, ze względu na podobieństwo pierogów do sterowca. Uważa się, że cepelinai mają niemieckie pochodzenie i powstały na bazie Kartoffelknödel. Istnieje wiele wersji tej potrawy, a podobne pierogi można znaleźć w takich krajach, jak Dania, Norwegia, Ukraina i Białoruś. 

Chleb wiejski

Nie ma chyba nic prostszego co smakowałoby równie dobrze jak świeży, wiejski chleb z dodatkiem smalcu i ogórków kiszonych. W Polsce tego typu przysmak najczęściej spotykamy w chatach z góralskim jedzeniem. Nikogo nie trzeba do tego przekonywać!

Dziś w renesansie kuchni tradycyjnej pojawia się już nie w tylko karczmach, ale także w bardzo ekskluzywnych restauracjach.

Tatar

Jest to tradycyjna polska przekąska, ale znana jest również w innych krajach. Jednak zawsze podstawą tatara jest mięso wołowe. To jedna z ulubionych przystawek na polskim stole, ale wbrew naszym przekonaniom potrawa ta nie narodziła się nad Wisłą, lecz prawdopodobnie Sekwaną.

Pierogi

Z początku pierogi podawano jedynie na specjalne okazje i traktowano jako odświętne danie. Takie pierogi przygotowywano w różnych kształtach i wersjach smakowych.  Przywykliśmy myśleć o nich jako o naszym polskim daniu narodowym, a tymczasem pierogi to dobro ogólnoświatowe. Od lat pierogi są naszą specjalnością kulionarną. Robiły je nasze prababcie, babcie, mamy, a teraz robi je nasze pokolenie, ponieważ są niezwykle smaczne i zdrowe.